• Fotovoltaika

  Fotovoltaika

 • Tepelná čerpadla

  Tepelná čerpadla

 • Klimatizace

  Klimatizace

Jaké vybrat tepelné čerpadlo

Zvažujete koupi tepelného čerpadla, ale nejste si jistí, jaké vybrat? Tepelných čerpadel je na trhu k dostání více druhů, a to od několika různých výrobců. Jak se tedy co nejrychleji zorientovat?

Důvodů, proč řešit vytápění tepelným čerpadlem, může být více. V první řadě je to samozřejmě úspora financí. Oproti kotlům na pevná paliva je tepelné čerpadlo navíc méně náročné na prostor a jeho provoz nevyžaduje vaši neustálou pozornost.

Jak tepelné čerpadlo funguje

Tepelné čerpadlo odnímá teplo ze vzduchu, země nebo vody v okolí vytápěného objektu, a prostřednictvím teplonosné látky jej mění na vyšší teplotní hladinu.

Co byste měli vědět

K tomu, abyste mohli vybrat tepelné čerpadlo s odpovídajícím výkonem, musíte znát tepelnou ztrátu vytápěného objektu. Čím vyšší je tepelná ztráta, tím vyšší výkon budete potřebovat — a pochopitelně se tím prodlouží i návratnost investice. Nejrychleji se naopak investice vrátí majitelům pasivních a nízkoenergetických domů.

Druhy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla se vždy označují dvojslovným spojením, přičemž slovo před lomítkem značí, odkud se teplo čerpá, a slovo za lomítkem představuje teplosměnné médium.

TČ vzduch/voda

Jde o nejekonomičtější způsob teplovodního vytápění. Čerpadlo odebírá teplo z venkovního vzduchu, a následně jej přes hydrobox převádí do topné vody.

TČ země/voda

Tepelné čerpadlo země/voda těží ze stálosti teplot pod zemí. Jeho instalace však vyžaduje hloubkový vrt až do 200 metrů, a je tedy mnohem náročnější, než u čerpadel typu vzduch/voda. Typ čerpadel země/voda je vhodný do chladnějších oblastí.

TČ voda/voda

Typ čerpadla, který se v podmínkách ČR příliš nepoužívá kvůli náročnosti instalace a nutnosti časté údržby. Potřeba jsou zde dvě studny, kdy z jedné (čerpací) studny je převáděna voda přes výparník do druhé (vsakovací) studny.

TČ vzduch/vzduch

Tento typ v podstatě představuje klimatizaci, která v létě chladí vnitřní prostory, ale na jaře a na podzim může sloužit také k jejich přitápění.

Napište nám

  Výkon TČ

  Napsali o nás

  Partner, distributor a prodejce těchto značek

  Loga