• Fotovoltaika

  Fotovoltaika

 • Tepelná čerpadla

  Tepelná čerpadla

 • Klimatizace

  Klimatizace

Ostrovní solární elektrárny a systémy

Pojem ostrovní elektrárna neoznačuje, jak by se možná mohlo na první pohled zdát, výrobnu elektřiny v Británii či na Novém Zélandu. Ve skutečnosti se jedná o specifický typ fotovoltaického systému.

Základním rysem ostrovní solární elektrárny je to, že není napojená na distribuční síť, a funguje tedy jako samostatná jednotka. To se sice na první pohled může jevit jako výhoda, ovšem platí to pouze v některých případech.

Rozdíl ve fungování hybridního a ostrovního solárního systému

Hybridní, neboli síťový, systém fotovoltaiky je permanentně připojen na síť dodavatele elektřiny, což s sebou nese hned několik výhod. Předně je tak schopen dodávat přebytky vyrobené energie zpět do distribuční sítě, a v případě potřeby z ní může naopak čerpat.

Ostrovní fotovoltaické elektrárny se oproti tomu musí spoléhat jen na své vlastní fotovoltaické panely. Ty by v ideálním případě měly být schopné vykrýt přímou spotřebu energie a zároveň nabíjet k tomuto účelu určené baterie. Problém však nastává v zimě, kdy vzhledem k zeměpisné poloze České republiky nezvládnou panely vyrobit dostatečné množství energie. Proto je potřeba ostrovní elektrárnu doplnit přídavnou elektrocentrálou. Ta se startuje při nedostatku výroby, a zároveň slouží k udržení správné hladiny nabití baterií.

Náklady na ostrovní systém pro rodinný dům

Největší nevýhodou ostrovních systémů je jejich cena. Ta v případě ostrovního systému pro rodinný dům začíná zhruba na 450 000. Jak je to možné?

Kdy má smysl si ostrovní fve pořídit

Ostrovní solární elektrárna se vyplatí v podstatě pouze v případě, že objekt, na nějž ji chcete umístit, leží na tak odlehlém místě, že poblíž neexistuje přípojka k distribuční síti. V opačném případě je mnohem ekonomičtější volba hybridní solární systém.

Pokud je rekreační objekt či rodinný dům na samotě váš případ, rádi vám zajistíme návrh i instalaci komplexního ostrovního systému. Ozvěte se nám, a my vám rádi zavoláme a vše vysvětlíme.

Napište nám

  Výkon Fotovoltaiky

  Napsali o nás

  Partner, distributor a prodejce těchto značek

  Loga