• Fotovoltaika

  Fotovoltaika

 • Tepelná čerpadla

  Tepelná čerpadla

 • Klimatizace

  Klimatizace

Hybridní fotovoltaické elektrárny

Pojem hybridní FVE označuje solární systémy, jenž kombinují prvky ostrovního solárního systému (o kterém si můžete přečíst v předchozím článku) se záložním zdrojem energie v podobě připojení do distribuční sítě.

Hlavní výhodou hybridní fotovoltaické elektrárny je, že díky systému baterií využijete 100 % vyrobené energie. Elektrárna vyrábí během dne, kdy svítí slunce a vyrobená energie pak pokrývá aktuální spotřebu, přičemž zbytek se akumuluje v bateriích a slouží pro pozdější využití, především večer a v noci.

Pakliže není vyrobené energie dost na to, aby pokryla spotřebu (což může nastat zejména v zimě, kdy je denní doba slunečního svitu kratší), slouží jako záložní zdroj připojení k síti distributora.

Klíčové prvky hybridní elektrárny

Kromě samotných fotovoltaických panelů potřebuje hybridní solární elektrárna ještě dva základní stavební kameny.

Tím prvním je hybridní střídač (nazývaný někdy i hybridní měnič), který má na starosti řízení toků elektřiny v rámci domu tak, aby byla efektivně využita na maximum pro přímou spotřebu, ohřev TUV a nabíjení baterií.

Druhým důležitým elementem je právě zmíněný bateriový systém, jenž v sobě akumuluje přes den vyrobenou energii a umožňuje její využití v době, kdy elektrárna nevyrábí. Aby měl hybridní solární systém dobrou návratnost, je zásadní dlouhá životnost a vysoká kapacita baterií. Ta by se ideálně měla pohybovat mezi 7,1 kWh až 14,2 kWh a disponovat by měla minimálně 4000 nabíjecími cykly s garantovanou kapacitou.

Kolik můžete ušetřit?

I přes relativně vyšší vstupní náklady může mít investice do hybridní solární elektrárny velmi dobrou návratnost – tedy za předpokladu, že je systém vhodně navržen. Pakliže tomu tak je, můžete počítat s úsporou až 60 % nákladů na roční spotřebu elektrické energie z distribuce. Připočtete-li podporu v podobě vhodně zvolené dotace, která může činit až 170 000 Kč, vychází hybridní solární elektrárna jako výhodná investice.

Chcete také uspořit výdaje za elektřinu? Kontaktujte nás, a my vám vypracujeme odborný návrh na míru.

Napište nám

  Výkon Fotovoltaiky

  Napsali o nás

  Partner, distributor a prodejce těchto značek

  Loga